Kanella dhe vetitë e saj kuruese

Shendeti
2.1K
0
sample-ad

Kanella është një nga erëzat më të vjetra dhe është vërtetuar se përdorimi i saj ndihmon në shërimin e shumë semundjeve. Ajo nxirret nga levorja e një peme, gjen përdorim në kuzhinë dhe në mjekësi. Në të shkuarën, kanella konsiderohej si një produkt me vlerë si ari, bizhutë dhe mëndafshi.
Më poshtë do të rendisim disa nga efektet me positive që kanella sjell në organizmin tuaj të cilët tashmë jane vertetuar dhe shkencërisht.
Kanella bën të mundur luftwn kundër kancereve të stomakut, kockave, zorrës së trashë dhe leucemisë. Një kurë prej të paktën një muaji, me 3 lugë kanellë dhe mjaltë në ditë, mund të japë rezultate të ndjeshme për reduktimin e shumimit të qelizave kanceroze. Kanella lufton diabetin dhe ul nivelin e glicemisë, trigliceridës dhe kolesterolit. Personat me një nivel të lartë kolesteroli mund të konsumojnë rregullisht pluhur kanelle me mjaltë e çaj. Për disa orë, niveli i kolesterolit ulet e 10%. Duhet të përdoren 2 lugë gjelle me mjaltë dhe 3 lugë kafeje me kanellë. Kjo përzierje duhet të përdoret rregullisht 3 herë në ditë. Kanella përdoret edhe për kurimin e artritit. Përdorimi i pluhurit të kanellës në të gjitha vaktet e përditshme bën të mundur të qetësohen dhimbjet. Kanella është një produkt i efektshëm kundër inflacioneve, kundër mikrobeve dhe baktereve. Ajo forcon sistemin imunitar. Shëron ftohjet dhe gripin.Kanella vepron edhe kundër problemeve kardiake dhe kundër hipertensionit, ka efekte pozitive në sistemin e frymëmarrjes, të urinës, të tretjes dhe në atë gjenital. Kanella përmirëson kujtesën dhe përqendrimin. Era e keqe e gojës mund të trajtohet duke bërë gargarë me ujë të ngrohtë ku hidhet një lugë gjelle pluhur kanelle dhe një lugë gjelle mjaltë.
Përdorimi i kanellës bën të mundur të përmirësohet qarkullimi i gjakut. Kështu, duke pirë rregullisht 3 herë në ditë një lëng të përbërë nga ujë i zier, një lugë kanellë dhe 4 lugë mjaltë, mund të ngadalësohet fenomeni i plakjes. Përdorimi i kanellës dhe mjaltit bën të mundur të eliminohet yndyra e të bihet në peshë

Facebook Comments

POST A COMMENT.

19 − 2 =