Presidenti turk Taip Rexhep Erdogan, si Sulltan Sulejmani

Foto lajmeKryesore
787
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”4508″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përuroi pallatin e ri presidencial në periferi të Ankarasë, projekt i cili është denoncuar si plagë për mjedisin dhe një dëshmi për tendencën e tij autokratike.
Erdogan planifikoi një ceremoni në pallatin e ri, me shumë të ftuar në Ditën e Republikës e cila shënonte përvjetorin e themelimit të Turqisë moderne në vitin 1923, nga rrënojat e Perandorisë Osmane. Kompleksi, i ndërtuar në rajonin Bestepe (Pesë Kodrat), u bë i njohur si Ak Saray- Pallati i Bardhë. Projekti i madh ka bërë bashkë traditën dhe modernen e dinastisë mesjetare të Seljukëve.

Ishte ish presidenti i Rumanisë, Nicolae Ceausescu i cili u ekzekutuva më 1989 i cili kishte ndërtuar një ndër pallatet më të mëdha presidenciale. Një pothuajse të tillë e kishte ndërtuar edhe Kim Jon Un i Koresë së Veriut ndërsa këtyre dyve iu bashkua edhe Erdogan i cili ndërtoi pallatin 1 mijë dhomëshe në vlerë prej 500 milion dollarë amerikan. Ai është pesë herë më i madh se Shtëpia e Bardhë e SHBA-ve. “Ndalomëni nëse guxoni. Askush nuk mund të më pengoj për ta ndërtuar këtë pallat. Do ta hap dhe do të jetoj në të”, kishte thënë ai më 5 mars 2014.[/vc_column_text][vc_single_image image=”4510″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”4512″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”4513″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

two × 4 =