Kryeministri Hollandës kudo ku shkon, merr biçikletën me vete

Kuriozitete
370
0
sample-ad

Ky është një shëmbull që duhet ndjekur. Në shumë vënde të ndryshme të botës duket e habitshme ku një kryeministër lëvizë pa makin, pa eskort, por me një biçiklet të thjesht. Qytetarët janë mësuar ku liderët e tyre përdorin makinat e shtrenjta, bodigardët e shumtë, dhe kur kalojnë bllokohet trafiku dhe një pjes e madhe e liderëve botëror i bëjnë gjithë këto gjëra për tu dukur dhe të bien në sy. Por nuk ndodh kështu me Kryeministri holandez, Mark Rutte, i cili shkon çdo ditë në punë me biçikletë, kthehet në shtëpi me biçikletë, bën pazar me biçikletë dhe nuk përdor as makinë, as autobus apo tram. Për të gjithë ata që mund të mos e dinë, Hollanda është një fuqi ekonomike dhe renditet e 16-a në botë në terma të lartë të PBB. Edhe pse me standarte tepër të larta dhe një nga vendet më të pasura,

Por Kryeministri i saj lë mënjanë luksin, duke preferuar tradicionalen, lëvizjen me biçikletë në ajër të pastër. Ajo që është shumë interesate, është fakti se Kryeministri edhe në vizitat e tij jashtë vendit, biçikletën e merr me vete. Rute është parë në Izrael duke lëvizur me biçikletë, por ajo që ka bërë buj më të madhe ishte në 2012, ku delegacioni Iranian u shokua kur pa Kryeministrin holandez të arrinte në takim me biçikletë. Më vonë kreu i policisë iraniane deklaroi për mediat në Teheran se ishtë ndjerë i turpëruar kur kishte parë një lider europian të shkonte në punë me biçikletë.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

one × 5 =