“Microsoft Band” prezanton byrzylykun teknologjik

Shkenceknologji
263
0
sample-ad

Mbrëmjen e së mërkurës, Microsoft lançoi pajisjen e saj më të re të fitnesit. Veç kësaj kompania solli dhe një platëformë të re “Microsoft Health” që përdoret së bashku me “Microsoft Band”. Kjo pajisje do të fillojë të shitet të enjten me një çmim prej 199$ në dyqanet fizike,por edhe ata online të Microsoft. “Microsoft Band” do të fuksionojë e lidhur me një smartfon me system operativ iOS  Android ose Windows. Produkti i Microsoft do të jetë i fokusuar tek fitnesi dhe është dizenjuar në atë mënyrë që të mbahet gjatë 24 orëve nga përdoruesit pasi mat gjumin edhe ushtrimet gjatë ditës.

Band vjen i pajisur me GPS dhe 10 sensorë të tjerë që mund  ti masin rrahjet e zemrës, ekspozimin ndaj dritës së diellit madje dhe stresin në trup. “Microsoft Band” është pajisja e dytë e fitnesit që vjen nga mocrosoft pas “Health Vault” në vitin 2007, në të cilën gjithashtu mund të përdoret sistemi Microsoft Health.

Kompania ka bërë lançimin e produktin të saj në bashkëpunim me disa firma të tjera si Starbucks,në ambjentet ku përdoruesit e “Microsoft band” do mund të paguajnë një kafe përmes një barkodi gift card. MyMapFitness dhe RunKeeper janë dy aplikacione popullore të fitnesit.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

11 + 14 =