Dhjetë dobitë e kungullit

Shendeti
307
0
sample-ad

Sezoni i kungujve tashmë ka ardhur, dhe, shumë shpejtë, njerëzit do të nisin të fusin në përdorim receta të ndryshme gatimi me kunguj.

Për këtë arsye, ne ju sjellim një listë të dobive që kungulli ka, e që ndoshta nuk i keni ditur, megjithëse e keni konsumuar si ushqim.

1. I mirë për zemër të shëndoshë për shkak të përmbajtjes së magnezit.

2. I mirë për gjumë të rehatshëm (farat e kungullit dhe vetë ai) për shkak të amino acidit të quajtur triptofan.

3. I mirë për shikim të shtuar për shkak të përmbajtjes së Vitaminës A.

4. I mirë për humbje në peshë për shkak se është burim i mirë i fibrave.

5. I mirë për prostatë të shëndetshme për shkak të përmbajtjes së lartë të zinkut.

6. I mirë për personat që vuajnë nga diabeti për shkak se farat e tij përmirësojnë nivelin e insulinës.

7. I mirë për mbrojtjen e lëkurës për shkak të përmbajtjes së karotenoideve.

8. Ushqim i mirë pas ushtrimeve për shkak se përmbajnë sasi të larta të potasiumit.

9. I mirë që për disponim të mirë për shkak të përmbajtjes së triptofanit.

10. I mirë për qarkullim të gjakut për shkak të përmbajtjes së hekurit.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

five × one =