Trupa teatrore e Ulqinit,turne nëpër Shqipëri

ArtKulture
294
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”3555″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Premiera “Servantes dhe Dulcinea” nga Ulqinit u vu në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë ditën e martë, ndërsa sot pritet të jepet në teatrin “A. Moisiu” në Durrës. Në mungesë të një teatri në qytetin e tyre, artistët ulqinakë kanë dhëne shfaqjen në qytete të tjera në Malin e Zi, si dhe në Prishtinë ku ka rezultuar e suksesshme.

Gojëdhëna tregon se si shkrimtari  spanjoll Migel Servantes u kap rob dhe jetoi për pesë vjet në Ulqin në vitin 1571, ku edhe u njoh me Dulçinean. E kthyer në dramë ulqinakët do të sjellin në skenë dashurinë e Servantesit me Dulçinean sipas mënyrës së tyre.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

18 − five =