Universiteti i Oksford-it bashkëpunon me “Google” për projektetet kërkimore

Shkenceknologji
188
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”3022″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Universiteti i Oksford-it për të zgjeruar kërkimet mbi inteligjencën artificiale po bashkëpunon me kompaninë e njohur “google”. Tashmë “Google” ka punësuar 7 ekspertë nga Universiteti i Oksford-it, disa prej të cilëve do të vazhdojnë akoma të punojnë aty. Gjiganti i kërkimit ka investuar edhe tek një sërë studimesh të kryera nga departamentet e Universitetit të Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierike. Ky projekt ka si qëllim zhvillimin e inteligjencës së makinerive dhe softuerëve, në atë fazë sa të imitojnë inteligjencën dhe logjikën e njeriut. Google shpreson se duke bashkëpunuar me këtë institucion akademik, kërkimet do të avancohen më shumë për projektin e saj DeepMind.
/krokodili/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

5 × one =