Ronaldo, Messi dhe 6 gjermanë për Topin e Artë

Sport
266
0
sample-ad

Shtëpia më e madhe e futbollit botëror, FIFA, ka bërë të ditur sot listën me 23 lojtarët kandidat për çmimin prestigjoz, “Topi i Artë”. Gara tashmë ka nisur dhe përfundimi do të jetë me datën 12-të Janar të vitit 2015-të. Vlen të theksohet fakti që fituesja e “Kupës së Botës” në kampionatin e zhvilluar në Brazil këtë verë, Gjermania, do të përfaqësohet me 6-të lojtar.

Përballja për fitimin e këtij trofeu këtë vit është e fortë, ku nga këta 23 lojtarë pritet që vetëm një të dalë triumfues. Listës së përhershme të kryesuar nga dy lojtarët më të mirë në botë për momentin, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, do ti shtohen edhe shumë lojtarë që kanë shkëlqyer botërorin e kaluar.

Ja lista e plotë e 23 lojtarëve pretendent.

Gareth Bale (Uells), Karim Benzema (Francë), Diego Costa (Spanjë), Thibaut Courtois (Belgjikë), Cristiano Ronaldo (Portugali), Angel Di Maria (Argjentin), Mario Gotze (Gjermani), Eden Hazard (Belgjikë), Zlatan Ibrahimovic (Suedi), Andres Iniesta (Spanjë), Toni Kroos (Gjermani), Philipp Lahm (Gjermani), Javier Mascherano (Argjentinë), Lionel Messi (Argjentinë), Thomas Muller (Gjermani), Manuel Neuer (Germani), Neymar (Brazil), Paul Pogba (Francë), Sergio Ramos (Spanjë), Arjen Robben (Hollandë), James Rodriguez (Kolumbi), Bastian Schweinsteiger (Gjermani), Yaya Toure (Bregu i Fildishtë).

Facebook Comments

POST A COMMENT.

one × three =