Këlcyrë, përkujtohet festa Kombëtare e Greqisë

Aktualitet
294
0
sample-ad

Përkujtohet sot festa Kombëtare e Greqisë me anë të një ceremonie edhe në Këlcyrë. Kjo, e cila është kthyer në një ritual të përvitshëm, përkujtohen ushtarët grekë të vrarë gjatë luftës italo-greke në territorin shqiptar.
Pas vizitës në varrezat e ushtarëve grekë në Këlcyrë u mbajt edhe një meshë në kishë, ku të pranishëm ishin konsulli grek në Shqipëri, Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule si dhe deputeti Vangjel Tavo, si dhe përfaqësues te jetës politike të pakicës greke në Shqipëri.

Ndërkohë mësohet se paralelisht me këtë ceremoni janë zhvilluar edhe tubime nga aktivistë të Aleancës Kuqezi, Partisë Drejtësi dhe Integrim dhe Lëvizjes Vetëvendosje nga Kosova. Ata u mblodhën me flamuj kombëtarë për të penguar pjesëmarrësit në këtë ceremoni.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

nine − 4 =