Libri i ri i Kadaresë, si një “Ftesë në studio” i dytë

KrijueseKultureLetersi
522
0
sample-ad

Botuesi Bujar Hudhri i “Onufrit” thotë se në prag të Panairit të Librit që zhvillohet në nëntor në Tiranë, do të prezantojë dhe një libër të rëndësishëm të Kadaresë me titull “Mëngjeset në Kafe Rostand. Motive nga Parisi”.

 

Gjatë një interviste të dhënë për të përditshmen “Mapo”, botuesi i njohur thotë: “Jam i sigurt që ky libër do t’i bëjë bashkë lexuesin e dikurshëm dhe të sotëm të Kadaresë. Është si një “Ftesë në studio” por në tjetër kohë, tjetër vend. Këtu, studio është Kafeneja Rostand, ku Kadare ka shkruar disa nga romanet dhe esetë e tij. Nga ky libër do të përmendja për lexuesin vetëm një fragment, portretin me titull “Kukulla”. Për herë të parë një rrëfim i sinqertë, befasues, krejt i origjinal i Kadaresë për nënën e tij”.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

8 − 6 =