Fotografi mahnitёse!

Foto lajme
997
0
sample-ad

Përditësim Facebook-u

Një turiste në Jigokudani Park Monkey, Japoni kishte shumë dëshirë të shkrepte një foto të këtij majmuni japonez në një pranverë të nxehtë dhe e mbante telefonin e saj gjithnjë e më pranë subjektit. Papritmas, majmuni rrëmbeu pajisjen nga duart e saj dhe u tërhoq në mes të ujit për të shqyrtuar çmimin e saj. Marsel Van Oosten-it, i cili ishte në krye të një turneu fotografik në atë kohë, iu krijua mundësia për një foto mrekullueshme.

Mbretёrit ҫlodhen

Imazhe si nga njё epokё e kaluar prej kohёsh: Tёrёsisht e shpenguar kjo kope luanёsh ёshtё shtrirё nё njё shkёmb nё parkun kombёtar Serengeti nё Tanzani. Parku njihet pёr natyrёn e virgjёr. Fotografi Michael Nichols e ka ndjekur hap pas hapi kopenё pёr gjashtё muaj resht pёr tё kapur kёtё ҫast – pёr kёtё ai u shpёrblye me titullin “Wildlife Photographer of the Year” 2014.

Efekte speciale tё natyrёs

Tym i dendur i zi bie mbi mal. Qielli ka marrё ngjyrё tё kuqe gjaku. Damarё tё ndritshёm prej vetёtimёs ҫajnё retё. Kjo fotografi fituese nё kategorinё pёr mjedisin nuk tregon as krijimin e Tokёs dhe as apokalipsin. Francisco Negroni ka fotografuar dukurinё e rrallё tё vetёtimave tё vullkanit nё jug tё Kilit.

Spotlight e verdhё

Dielli i pasdites e zhyti kёtё shumёkmbёsh me pёrvojё nё pickim nё njё dritё perfekte. Akrepin e ka fotografuar Carlos Perez Naval nё afёrsi tё shtёpisё sё tij nё verilindje tё Spanjёs. Ai ka filluar tё fotografojё qysh nё moshёn pesё vjeҫare! Me fotografinё e tij ai ёshtё “Young Wildlife Photographer of the Year”.

Viktimё e njё vrasёsi

Jo vetёm bukuria ёshtё rrёnqethёse: Ky peshkaqen i ri ka rёnё viktimё e njё vrasёsi masiv – e njeriut. Rodrigo Friscione Wyssmann e gjeti peshkaqenin nё Meksiko, lёkura e tij ishte ҫarё nga njё luftё pёr jetё a vdekje me njё ҫengel peshkatarёsh. Fotografitё nё kategorinё “Bota nё duart tona ” tregojnё me qartёsi domethёnёse influencёn e njeriut ndaj natyrёs.

Ilegalisht? – E punё e madhe

Edhe pse e ndaluar dhelprat e shkretёtirёs si kjo tre vjeҫare me veshёt llapush kapen pёr t’u shitur. Gjatё njё investigimi fotografi Bruno D’Amicis konstatoi mjaft arsye pёr kёtё lloj tregtie nё Tunizi. Turistё injorantё dhe papunёsia e lartё janё disa prej tyre. Duke fituar me kёtё fotogtafi nё kategorinё “Bota nё duart tona“ ndoshta kёsaj teme do t’i kushtohet mё shumё vёmendje.

Efekte dritash nё ujё

“Tё ndihesh i tejdukshёm“ nё kuptimin e vёrtetё tё fjalёs. Vetёm tre centimetra i gjatё ёshtё ky kandil transparent. Duke pёrfituar prej errёsirёs sё natёs ai mori rrugёn pёr tё gjuajtur nё brigjet e Tahitit – dhe atje u pёrball me fotografin francez Fabien Michenet. Pikat ndriҫuese janё qeliza tё mbushura me pigmente ngjyrash, poshtё syve ndodhen organet bioilumishente.

Duel shpatash mes tё apasionuarve tё nektarit

Kjo fotografi ilustron konkurrencёn e kёtij viti: Dueli i kёtyre dy kolibrave nga Ekuadori ndonёse ia doli tё klasifikohet pёr finalen nё kategorinё „Zogj“, nuk fitoi trofenё. Nё kёtё skenё; qё ka fiksuar Jan van der Greef, ndoshta mund tё zbulojё diҫka ndonjё regjisor i filmave me aksion.

Event masiv shpendёsh

Duket sikur tё gjithё ndjekin me vёmendje ndonjё koncert: Turma gjigante kurrilash grumbullohen ҫdo vit nё provincёn e Indisё Rajastan. Holandezi Jasper Doest me kёtё fotografi doli nё finalen e kategorisё “bardhё e zi”.

Njё pёrzierje e magjishme ngjyrash

Njё dritare kishe e fotografuar pёr konkursin “Wildlife Photographer of the Year”? Apo mos ёshtё ndonjё vepёr nga Picasso? Gurё mozaiku? Njё krah fluture? Jo, janё kristale grafiti, kuarci dhe silikati, qё mund tё shihen vetёm nё mikroskop. Italiani Bernardo Cesare i studion kёto minerale. Fotografia e tij ishte adapt pёr kategorinё “Dizenjo e natyrёs “.

I ngjitur nё tavan

Njё vend i pazakontё pёr tё kaluar dimrin: ky lakuriq nate ka gjetur strehё nё njё bunker tё vjetёr gjerman nё Poloni pёr tё kaluar letargjinё e dirmit. Njё frymёmarrje ҫdo 90 minuta i mjafton kёsaj kafshe pёr tё mbijetuar. Łukasz Bożycki i studion kёto lloj kafshёsh dhe me fotografinё e tij doli nё finalen e kategorisё “Gjitarёt“.

Fluturim pikiadё nё borё

Pёr fotografimin e kёsaj grifshe Edwin Sahlin iu desh tё rrotullohej nёpёr borё. Zogu qё rritet nё Suedi duket se joshet shumё nga sallami dhe djathi. Tё dyja kёto janё pёrdorur si karrem. Por zogu zuri vend nё kategorinё e 15 – 17 vjeҫarёve…

E kapur si nё kllapё

… dy suedezё tё tjerё. Bretkocat mashkull ҫdo gjё e bёjnё si duhet: Nёse e kap njё herё femrёn, e mbёrthen atё nё periudhёn e mbarsjes nga kurrizi si tё jetё vidhosur. Ato shkёputen vetёm pasi tё jenё siguruar pёr pasardhёsit. Uji vezullues krijon atmosferё romantike.

Pa mё shih njё herё!

Pёr fat motivi i fotografisё sё Marc Montes ёshtё njё gjarpёr i parrezikshёm dhe jo njё lugat. Pra ai nuk ёshtё i ngurtёsuar. Kjo kafshё e ndrojtur ёshtё zvarritur drejt objektivit tё fotografit nё Spanjё. Fotgrafia e Montes ёshtё ndёr finalistet e moshёs 11 – 14 vjeҫarёve.

Portret i njё gjembaҫi

Paksa i hutuar duket ky Iguan para kameras. Me sa duket ai nuk ka arritur ta kuptojё, se pёrse Will Jenkins po e shqetёsonte atё nё banjon e diellit nё njё pishinё nё Kosta Rika. Por hardhuca nё pozёn e dytё ia ka dalё nё mёnyrё absolute. Me kёtё fotografi realizuar gjatё pushimeve fotografi doli nё finalen e 11 – 15 vjeҫarёve.

DW

Facebook Comments

POST A COMMENT.

1 × 2 =