Gjatë mesnatës akrepat lëvizin 60 minuta mbrapa

Aktualitet
179
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”2627″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Në datën 26 do të kthejë akrepat e orës 60 minuta mbrapa, duke rikthyer orën diellore. Kështu me të kaluar ora 03:00 pas mesnate akrepat kthehen një orë pas dhe  do të kemi mundësi të flemë një orë më shumë. Ndërkaq duhet thënë se ndryshimi i orës më parë në Evropë ka qenë jo i njëtrajtshëm, por filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës kur disa vende vendosën të çojnë përpara orën në mënyrë që të shfrytëzonin më shumë dritën e diellit dhe të konsumonin më pak energji elektrike. Si ligj evropian, ndryshimi i orës në këtë rajon u vendos në vitin 1981 dhe është rinovuar çdo katër vjet.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

six − 2 =