Serbët kërkojnë t'a rikthejnë BE në turpin e botës

Opinion
310
0
sample-ad

Nga: Idajet BEQIRI

Europa, për nga pozicioni gjeografik ku e ka vendosur Zoti, për nga resurset që i janë falur pa kursim, duhet të ishte superfuqia numur një e botës.

Në fakt, duke qënë “e prishur” nga truri, prishje e cila u ka ardhur kryesisht nga ndikimi mbi të i barbarisë dhe primitivitetit sllavofil, është bërë disa herë me radhë fatkeqësia dhe tragjedia e botës.
Dy luftrat botërore, me miliona viktima njerëzore dhe dëme kolosale, në se analizohen thellë, del se burimin, nxitjen, shkakun thelbësor e kanë pasur prej “trurit të sëmurë” serbofil.
Dhe për t’i vënë “kapak” tragjedive dhe poshtërsive qindravjeçare që ka prodhuar pa hesap Europa, “virusi” i saj i qëmoti, Serbia, në prag të shekullit të 21, nisi luftën e tretë botërore kundër sllovenëve, kroatëve, boshnjakëve, shqiptarëve të Kosovës dhe turqve që jetojnë në Bosnje e Kosovë! Mijra viktima të tjera i dha botës serbofilia e Ballkanit, me ndihmën dhe idiferencën e përkrahësve të saj sllavofilë të Europës.
Falë principeve demokratike, qytetëruese dhe drejtësisë së SHBA, Anglisë, Gjermanisë dhe një numur të konsiderueshëm shtetesh perëndimore, të inkuadruar në NATO, Serbia, pjella më fatkeqe e fatkeqësive që ka pësuar i gjithë Ballkani dhe vetë Europa, në vitin 1999, pas gjenocidit që bëri mbi shqiptarët e Kosovës, mori goditjen e merituar, duke e ndalur furinë e saj të barbarizmit, gjenocidit dhe primitivitetit.
Mirpo sllavofilët e Europës, pas bombardimeve të Beogradit në 1999, si dhe pas shpalljes së Kosovës shtet i pavarur, në vend që t’a mbyllnin kapitullin e Ballkanit si “fuçi baroti”, që e mbante dhe e mban të ndezur Serbia, gjetën “sebepe”, duke mos e njohur shtetin e Kosovës, duke u bërë kështu njësh me barbarinë dhe primitivitetin serb, megjithëse janë pjesë e BE, dhe kështu po e ringrejnë “perandorinë” gjenocidiste dhe rraciste të Serbisë!

U desh vetëm një ndeshje futbolli midis Serbisë dhe Shqipërisë, që kjo pjesë e Europës serbofile, të shfaqet përsëri “trutharë” dhe përkrahëse “e sëmurë” e dhunës, e barbarisë, e rracizmit dhe e antiqytetërimit të Serbisë ardhacake, kundër kombit dhe popullit më të qytetëruar të Europës, sikurse janë shqiptarët.

Viktimat, siç ishin 11 futbollistët shqiptarë në stadiumin famëkeq të Beogradit, vetëm pse janë shqiptarë, u trajtuan nga michelët serbofilë të Europës, sikur të ishin ata serbët banditë, kriminelë dhe rracistë nga zori, të cilët bënë masakrën barbare në stadiumin e Beogradit, pa sportëdashës shqiptarë brenda tij!

Paturpësitë dhe pafytyrësitë e pjesës serbofile të Europës, mungesa e drejtësisë prej saj, janë shkaku dhe nxitja kryesore që i detyron shqiptarët të bashkohen më mirë!

Të 25 milion shqiptarët, të kudondodhur në të gjitha kontinentet e botës, afro 10 milion prej të cilëve jetojnë në Ballkan, janë të detyruar dhe të nxitur nga Europa sërbofile që të bëhen bashkë dhe të përballojnë rracizmin, ksenofobinë dhe psikologjinë e “trurit të sëmurë” të padrejtësive të kësaj pjese të Europës, e cila po të jesh shtet i vogël, dhe po të jesh i kombësisë shqiptare, nuk ke asnjë të drejtë!

Bërjen e Shqipërisë së vërtetë, të Shqipërisë siç e ka falur Zoti, me 84 mijë km2 territor në Ballkan, me të 10 milion shqiptarët brenda saj, e nxisin dhe e imponojnë në radhë të parë dhe kryesisht shtetet serbofile të Evropës dhe vetë Serbia, e cila rracizmin e egër kundër shqiptarëve e shfaq vetëm nga inferioriteti, nga fakti se e di mirë që jeton në trojet iliro-dardane, në një kohë që atdheun e vet e kanë lënë shkretë, siç ishte dhe janë të shkreta Karpatet që ata braktisën në fillim shekullin e VII-të!
Të gjithë shqiptarët, kudo që ndodhen në botë, kanë momentin dhe shansin historik, që duke marrë shkas prej padrejtësisë vandale të Komisionit Disiplinor të UEFA-s së mishelëve serbofilë të Europës, të mobilizojnë dhe zbrazin kudo, në të gjithë botën e qytetëruar, në të gjitha organizmat ndërkombëtare, para të gjitha dyerve të kancelarive të botës së qytetëruar, por edhe të vetë vendeve serbofile, nxitëse të barbarisë dhe reacizmit kundër shqiptarëve, gjithë arsenalin e tyre qytetërues, juridik, kulturor, historik, shkencor, letrar, tradicional, diplomatik, politik për t’i thënë me protesta, por jo vetëm, “JO” Europës serbofile të mishelëve, “JO” rracizmit dhe gjenocidit serb, “JO” padrejtësive dhe paragjykimeve raciale ndaj kombit shqiptar, dhe… “PO” Europës së Bashkuar, nën udhëheqjen e Gjermanisë, Anglisë etj, “PO” SHBA dhe gjithë aleatëve të tyre të principeve demokratike, liridashëse e paqedashëse, të drejtësisë dhe barazisë, të lirive dhe të drejtave të njeriut.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

twenty − 14 =