Daçiç qeras shqiptarët, por me parat e BE

AktualitetFlashPolitike
208
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”2344″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Takimi i Ministrave të Jashtëm dhe atyre të Ekonomis për vëndet e rajonit, që u mbajtë në Beograd, ditën e enjte, nuk ëshë pritur mirë nga mediat vëndase. Kjo duket në titullin kryesor te gazetës “Blic” që në një shkrim redaksional shkruan se: “Daçiç qeras shqiptarët po me parat e BE”, duke publikuar disa fakte interesante nga takimi i shefave të diplomacive të Evropës Perëndimore.
Në këtë takim, Kosova për herë të parë u përfaqësua nga Ministri Jashtëm ku përball tij ishte dhe homologu i tij nga Sërbia, gjë që është vlerësuar si hap historik, pasi Prishtina zyrtare e kishte për here të parë ku ishte pjes e një tryeze me të drejta të barabarta me vëndet e rajonit. Pos ministrit të Jashtëm në detyrë, Enver Hoxhaj, në kë takim ishte i pranishëm edhe ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli, si dhe shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati dhe ai i Ekonomik Arben Ahmetaj.
“Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç në katër sy ka biseduar me kolegun nga Prishtina, i ka kërkuar falje Igor Llukshiçit (shefit të diplomacisë malazeze), që nuk ka përkthyes për gjuhën malazeze”, në kohën kur ai bisedonte shkruan gazeta sërbe Blic. BE-ja e ka vlerësuar historik takimin e ministrave të Serbisë, Kosovës, Shqipërisë, Malit të Zi, Bosnjës dhe Maqedonisë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

2 + 3 =