Të shtëna me armë në parlamentin Kanadez

FlashKronikeKryesore
267
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”2032″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Një ushtar kanadez është qëlluar në Memorialin e luftës në Otava dhe më pas personi i armatosur ka hyrë në Parlamentin e Kanadasë. Nga Parlamenti janë dëgjuar të shtëna të tjera zjarri, ndërsa personi i armatosur është nën ndjekjen e policisë kanadeze. Raportohet se menjëherë autoritetet e vendit kanë larguar Kryeministrin Stephen Harper, duke e dërguar në një vend të sigurt.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”2035″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Është e paqartë se sa persona të armatosur ka, por një person i armatosur besohet të ketë vdekur. Ndërsa policia e vendit ka bërë apel për të gjithë qytetarët që të qëndrojnë larg dritareve. Qeveria e Kanadasë ka pasur rritje të nivelit të kërcënimit terrorist, nga i ulët në të mesëm, për shkak të rrezikut nga grupet radikale, të tilla si Shteti Islamik dhe Al Kaida. Policia e Otavës i tha BBC se situata tani është e qetë dhe universiteti që ndodhet aty pranë ka qenë i bllokuar për shkaqe sigurie, si dhe Ambasada e SHBA.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”2036″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Të martën një person i konvertuar në mysliman, u vra nga policia Quebec pas goditi qëllimisht dy ushtarë në makinën e tij, duke vrarë një dhe duke plagosur një tjetër. Një ministër tha se ishte një “akt i tmerrshëm i dhunës ndaj vendit tonë”. Këtë muaj Kanadaja, i është bashkuar koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që kryen sulme ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Irak dhe Siri.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”2038″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

19 + six =