Blindohet Ambasada Shqiptare në Beograd pas informacioneve për sulme

FlashKryesorePolitike
291
0
sample-ad

Pas dhunës në ambasadën Shqiptare në Malin e Zi huliganën Sërb kërcënojnë edhe selin diplomatike në Beograd. Kjo vjen pas incidentit të ndodhur në stadiumin “Partizani” të Beogradit gjatë ndeshjes së të martës Serbi-Shqipëri, policia serbe ka marrë masa për ndeshjen e sotme, Partizani-Crvena Zvezda në mënyrë që të shmangen përplasjet e tifozve dhe mos të shkaktojë incidente në kryeqyteti ku pre e sulmeve do te binte ambasada shqiptare.

Sot në stadiumin ‘Partizani’ luhet një derbi serb dhe Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë deklaron se ka informacione se huliganët mund të sulmojnë ambasadën shqiptare. Për këtë arsye forcat të shumta policie qëndrojnë në gatishmëri për çdo situatë rreziku që mund ti kanoset objektit.

Përveç forcave të policisë, të cilat janë të pranishme pranë në zone, pranë ambasadës është vendosur edhe një autoblindë që shpërndan ujë dhe 4 autoblinda tankse. Perveç Ambasadas Shqiptare në Podgoricë të Malit të Zi që u bë dy herë objekt sulmesh nga persona të ndryshëm, të cilët shkaktuan jo thjesht dëme në pjesën e jashtme të godinës, por hynë edhe në brendësi të saj ku i gjith ky sulmë ndodhi në praninë e policisë. Por sulme të tilla kanë hasur dhe biznest shqiptare që jane ne sërbi.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

17 + 14 =