Digjet furra e vëllezërve shqiptarë, sulmohet ambasada shqiptare në Malin e Zi

FlashKryesorePolitike
226
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Incidenti i shkaktuar në ndeshjen e futbollit midis Sërbis dhe Shqipëris,ka kaluar në çëshje politike. Pas replikave ndërmjet qeveritarëve të të dyja vendeve, urrejtja e huliganëve serb nuk mbaron me kaq, pasi paraditen e sotme ata kanë goditur me gurë dhe sende të tjera të forta ambasadën Shqiptare në Potgoric të Malit të Zi. Lajmin e bëjnë të ditur mediat malazeze, ku persona të panjohur dhe të maskuar kanë qëlluar me gurë ambasadën shqiptare në kryeqytetin e vendit fqinj.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1181″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Pas sulmit të ambasadës, Ministri Jashtëm Ditmir Bushati ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun malazez dhe i ka shprehur atij shqetësimin e Tiranës zyrtare për rastin e ndodhur në Potgoric.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1183″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Por ky nuk ishte rasti i parë, pasi me herët persona të panjohur kanë djegur furrën “Dva brata” (“Dy vëllezër) në Sombor të Vojvodinës,që ishte pronë e një familjeje shqiptare. Furra është djegur tërësisht pasi asaj i ishin hedhur shishe molotov. Kjo është hera e dyte që kjo furrë digjet, pasi herën e pare ishte djegur kur ishte shpallur pavarësia e Kosovës.Në atë kohë në Serbi ka pasur ftesa për bojkotim të furrave të shqiptarëve.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1185″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

twenty + 13 =