Home / 2014 / October / 16

Daily Archives: October 16, 2014

Si mund të eliminojmë nikotinën nga trupi

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1178″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Ekzistojnë disa metoda alternative të cilat ndihmojnë në lënien e duhanit dhe gjithashtu për të larguar nikotinën nga trupi, e cila është elementi që krijon vartësinë nga duhani. Portali “Shtëpia e Ushqimit dhe Shëndetit” ka listuar disa nga ushqimet që mund të na ndihmojnë për …

Read More »

Putin: Rusia nuk ndryshon qëndrim për Kosovën

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1243″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, gjatë vizitës në Beograd, ka premtuar mbështetjen e vazhdueshme të shtetit të tij për Serbinë. Putin është ftuar në paradën e parë ushtarake të Serbisë në rreth 30 vjet, e cila zhvillohet me rastin e 70-vjetorit të çlirimit të Beogradit …

Read More »

Infermieria me Ebola, alarmon SHBA-në

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1227″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Një tjetër person në Texas është prekur nga virusi vdekjeprurës Ebola. Lajmi bëhet i ditur nga Departamenti i Shërbimeve Shëndetësore Amerikane, duke deklaruar se ky është rasti i dytë brënda pak javëve. Dy punonjëset e prekura me virus kanë trajnuar shtetasin liberian Thomas Duncan,

Read More »

Dy adoleshente boshnjake, 5 vjet burg për përfshirjen në ISIS

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1220″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Dy vajza, të cilat kanë lindur në Austri, me origjinë nga Bosnje -Hercegovina, përkatësisht Sabina Selimoviç, 15 vjeç dhe Samra Kesinovic, 16 vjeç, do të përballen me një dënim prej pesë vitesh burg secila.Shkaku i një ndëshkimi të tillë rrjedh prej faktit se ato janë …

Read More »

Shqipëria merr aksionet e ÇEZ, pas dëmshpërblimit prej 95 milion euro

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1199″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Ministria e Energjisë dhe Industris përmes një deklarate, bënë të ditur se sot u arrit nënshkrimi i marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe shoqërisë ÇEZ a.s, për transferimin e 100 % të aksioneve shoqërisë OSHEE,

Read More »

"Në modernitet humbëm", një libër me poezi befasuese

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1184″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]”Në modernitet humbën”, përbën një buqetë me poezi moderne. Autori i vëllimit është Akri ÇIPA, përfaqësuesi i gjeneratës së tretë të fisit të njohur për tharrmin krijues të poezisë. Vëllimi është i pari i autorit dhe vërtet befasues.Moderniteti i poezive mëshirohet në forcën e mendimit,në …

Read More »