Vdes në SHBA pacienti i prekur me virusin Ebola

Aktualitet
290
0
sample-ad

Humb jetën pacienti i parë në SHBA i prekur nga virusi vdekje prurës Ebola. Thomas Eric Duncan, është amerikani i parë i prekur me Ebola, që ka nderuar jetë në spital 10 ditë pas shtrimit te tije bejne te ditur Autoritetet shëndetësore në spitalin e Texasit. Ai u shtrua në spital, pasi mbërriti në Texas, nga Liberia, më 20 shtator, për të vizituar familjen e tij.

Ndërkohë autoritetet në SHBA, kanë  njoftuar për vendimin e ri që kanë marrë, rreth kontrollve që do t’ju nënshtrohen të gjithë udhëtarët nga Afrika Perëndimore arrijnë në SHBA. Të gjithë udhëtarët që vijnë nga Liberia, Sierra Leone, dhe Guinea do t’ju matet temperatura, dhe do të duhet t’i përgjigjen disa pyetjeve. Shtëpia e Bardhë konfirmoi se masat do të meren në 5 aeroporte, në Nju Jork, Uashington, Atlanta, Çikago dhe Nju Xhersi raporton VOA. Sëmundja e Ebolës, ka mobilizuar vëndet Perëndimore pasi të mërkurën, edhe autoritetet e Britanisë së Madhe, kanë njoftuar se vendi i tyre do të dërgoj 750 trupa në Sierra Leonem për të ndihmuar vendin rreth ketij virusi. Ndërkohë Organizata Botërore Shëndetësis deklaroi se Ebola ka vrarë deri më tani, më shumë se 3 mije e 900 njerëz, përfshi më shumë se 2 mijë e 200 në Liberi, ndërsa numri I përgjishshëm I rasteve është mbi 8 mijë të prekur.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

3 × five =