Fidel Kastro:Kush e krijoi ISIS-in?

AktualitetPolitike
511
0
sample-ad

Pasi ish-presidenti i Kubës, Fidel Kastro e krahason NATO-n me forcat naziste të “SS”, akuzoi SHBA-të dhe Izraelin se janë përfshirë në krijimin e shtetit xhihadist islamik ISIS. Sipas “lapsi.al” : Tashmë lideri shpirtëror i kubanëve, armiku historik i SHBA-se akuzon perëndimin për hipokrizi dhe agresion ndaj Rusisë në çështjen e Ukrainës.

“Shumë njerëz habiten kur dëgjojnë deklaratat e bëra nga zëdhënësit evropiane të NATO-s, kur flasin me stilin dhe fytyrën e nazistëve” – shkruan Kastro në një artikull të publikuar në mediat kubane. Lideri karizmatik 88-vjeçar ka sulmuar edhe senatorin amerikan John McCain lidhur me politikat e tij në Lindjen e Mesme, duke e përshkruar si “aleat pa kushtet të Izraelit”.Ai akuzoi Mc Cain se ka mbështetur agjencinë inteligjente izraelite, Mossad si dhe së bashku kanë krijuar Shtetin Islamik (ISIS) që sot kontrollon një pjesë të konsiderueshme dhe vitale të Irakut dhe 1/3 e Sirisë gjithashtu.

Kastro sulmoi Perëndimit për “cinizmin” dhe tha se do të bëhet “simbol i politikave imperialiste”. Nga ana tjetër ai ka theksuar se Kuba do të vazhdojë t’i rezistojë SHBA-ve pavarësisht kostos në ekonomi nga embargoja amerikane duke thënë se, “nuk ka çmim më të keq se sa kapitullimi para një armiku që të sulmon pa të drejtë”.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

nineteen − 6 =